Dijital Dadılar

0
147

Günümüz teknoloji çağını yaşarken doğru kullanılmayan teknoloji toplumda olumsuz etkilerde bırakabiliyor işte bu yazımda sizlere bu olumsuzluklardan birini anlatmaya çalışacağım.

Geleceğimizin teminatı çocuklarımız gelişen teknoloji yüzünden büyük bir tehlike altında bulunuyor. Bilgisayar oyunları, cep telefonları derken çocuklarımızın beyni adeta yıkanıyor. Son dönemlerin en büyük tehlikesi ise “dijital dadılar” evet yanlış okumadınız artık hızla artış gösteren “dijital dadılar” büyük bir tehlike oluşturuyor.

Konuyu şöyle biraz açıklayacak olursak; henüz iki yaşına bile basmamış bebeklerin eline sırf sesleri çıkmasın oyalansın diye telefon tablet tutuşturan anne babalar aslında ne kadar yanlış bir davranış yaptıklarının farkında bile değiller. Daha o yaşta çocuklar anne baba şefkati ve sevgisi ile büyümesi gelişmesi gerekirken ellerine tutuşturulan tablet ve telefonlar ile bambaşka bir dünyaya yönlendiriliyorlar.

Bu şekilde avutulmaya çalışılan çocuklar öğrenme yeteneğini tamamen kaybediyor ve adeta birer robota dönüyorlar. Duygularını yitiren çocuklar gerçek dünyadan uzaklaşıp oynadıkları oyunların etkisine kapılarak hayatlarını karartıyorlar.

Anne babaların bu yanlış davranışları çocukların gelişimini son derece olumsuz bir şekilde etkiliyor. Teknoloji ile beyinleri uyuşturulan çocuklar arkadaş edinmeyi, arkadaşları ile oyun oynamayı, sosyal hayatı, açık havayı, öğrenme yeteneğini tamamen kaybediyor. Bu durum sadece çocukluğuna etki etmiyor sizler farkında olmasanız da bu şekilde büyüyen çocuklar eğitim öğretim hayatlarında da maalesef başarılı olamıyorlar.

Anne babalar lütfen daha fazla geç kalmasan çocuklarınızın geleceğini kurtarmak için bu yanlış gidişe dur diyin. Zararın neresinden dönerseniz kardır sözünü sakın unutmayın. Çocuklarınızın küçük yaşlarda teknolojiye ihtiyaçları yok. Onların tek ihtiyacı sizin sevginiz, anlayışınız, ilgi ve alakanız.

Unutmayın sizler ne kadar özverili anne baba olursanız sizin çocuklarınız da aynı şekilde anne baba olacaktır.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here