Engelli maaşlarında düzenleme

0
931

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz aylarda bir çok engellinin üç aylık engelli maaşı kesilmişti bu kesintilerin sebeplerinden bazıları ailede kişi başına gelir, sigortalı çalışan, engel oranlarında yapılan düzenlemeler gibi durumlar söz konusu idi.

Kişi başına aylık gelir de düzenleme

bildiğiniz engellilerin aldıkları evde bakım ücretinin bağlanması için kişi başına gelir oranı altı ayda bir değişiyor yani güncelleniyor yeni güncelleme ile bu oran kişi başına 600 TL oldu. Düzenleme ile birçok engelli kesilen evde bakım ücretlerini tekrardan almaya hak kazandı.

3 Aylık Engelli maaşında ise değişiklik yok

Evde bakım ücretin de yapılan bu düzenleme malesef üç ayda bir alınan engelli maaşlarında geçerli olmadı yani üç aylık engelli maaşı almaya hak kazanmak için hanede yaşayanların kişi başına düşen gelir oranı 300 TL’yi aşmamak zorunda. Bu durum çok üzüntü verici bir durum olmaya devam ediyor önemli olan aynı evde yaşayanların kazanç oranları değil bireysel olarak engellinin kazancı olup olmadığının göz önünde bulundurulmasıdır, umarız kısa zamanda bu sorun çözüme kavuşturulur.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgilere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın İnternet sitesinden ulaşbilirsiniz.

Not: Bizi takip etmeye devam edin engelliler hakkında her türlü gelişmeyi tüm detayları ile Okuman Lazım haber sitemizde bulabileceksiniz.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here