Hazır yoğurtta kanser riski var!

0
28

Son yıllarda insanlar daha çok hastalanır oldu, hastaneler tıklım, tıklım doldu, eskiye göre insanların bu kadar çok hastalanmasının sebepleri nelerdi  işte tamda bu konuda dünya genelinde uzmanlar araştırmalar yapmaya başladılar ve bu araştırmalar halen de tüm hızı ile devam ediyor.

Yapılan araştırmalarda bir çok hastalığın sebebinin sağlıksız beslenme ve GDO (Genetiği değiştirilmiş organizmalar ) Yer almaktadır. özellikle işlenmiş ve raflarda uzun süre bekletilen ürünler tamamen kanser riski oluşturmakta ve sağlığımızı ciddi anlamda tehdit etmektedir.

Yoğurt alırken tüketirken daha dikkatli olun

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de birçok yoğurt markasının kanser oluşumda etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Son 10 yıldır kanser riski taşıyan gıda maddelerinin başında yoğurt gelmektedir. Hemen, hemen Her bakkalın, marketin reyonlarında yoğurt bulunmaktadır. Bu yoğurtları mecbur tüketiyorsak dikkat etmemiz gereken noktalar vardır şöyle ki,  hazır yoğurtların bir raf ömrü vardır  buna çok dikkat etmek lazım aşağıda ki örneğe dikkat edin.

72-75 C° de 15-30 saniye ısıl işlem görmüş süte: Pastörize süt

135 – 150 C°’de 2-6 saniye ısıl işlem görmüş süte : UHT süt denilir.

 UHT’li süt 4 ay, pastörize süt 3 gün tazeliğini korur.

 Günlük sütte ekşime olabiliyorken UHT kutu sütte ekşime olmaz.

Yoğurt alırken bu değerlere dikkat edin, imkanınız varsa süt alıp kendi yoğurdunuzu kendiniz yapın çünkü en sağlıklısı her besin maddesinde olduğu gibi yoğurdun da doğalını tüketmek.

Bir sağlık haberi olarak sizinle paylaştığımız bu yazı hazırlarken aşağıda adı geçen hocamızın araştırmalarından ve diğer güvenilir kaynaklardan yararlandık. Sağlıklı günler dileriz.                                                                                                                                                            Prof. Dr Yavuz Dizdar / Çapa tıp Fakültesi öğretim üyesi

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here