Kadına Şiddeti Nasıl Önleriz

0
144

Toplum içinde konuşulan ‘dayak cennetten çıkmadır’ ‘kızını dövmeyen dizini döver’ ‘kadının sırtından sopayı karnından sıpayı eksik etmeyeceksin ‘ gibi mesnetsiz ve asılsız sözlerle daha küçük yaşlardan gençlerimize sağlıksız bir bilinçaltı oluşturulmaktadır.

Daha çocukken evlatlarımızı her canlıya karşı merhametli yetiştirmeliyiz. ‘Sen erkeksin asarsın kesersin’ ‘okulda kızlardan dayak mı yiyorsun’ ‘ne biçim erkeksin’ diye daha ilkokul çağlarından kızların ve kadınların ezilecek bir canlı, sanki kendinden daha alt bir varlıkmış gibi gösterilmektedirler. Oğlunu bu şekilde yetiştiren bir anne toplumda oluşan kadına şiddete personel yetiştirmektedir. Babalarda rol model olarak özellikle çocuklarının yanında eşlerine saygı ve sevgiyle davranmalıdır.

Kadına şiddeti önlemenin en önemli yollarından biri Peygamberimiz Hz. Muhammedin (SAV) eşlerine karşı nasıl davrandığının gençlerimize anlatılması ve bir anne, bir abla, bir kız evlat olarak kadının kutsallığının daha çocukluk dönemlerinden itibaren evlatlarımıza yani yarının ebeveynlerine izah edilmesidir.

Evet kadın kutsaldır. Anne olduğunda Cennet ayakları altına serilen,  kız çocuğu olunca babası ona güzelce terbiye verip, Allah’ın verdiği nimetlerle giydirir ve yedirirse kız çocuğu o baba için bereket ve cennete girme için vesile olur. Eş olarak ta evlendiğinde kocasının imanının yarısını tamamlamaktadır.

Peygamberimiz bir hadisinde ‘Sizin en hayırlınız eşlerine karşı huyu en iyi olanlarınızdır’ diye buyurmuştur.

Peygamberimiz eşleriyle şakalaşır, onlarla hoş sohbet eder, koşma yarışı yapar, sevdiğini eşlerine söylemekten çekinmezdi. Dövdüğü veya eşlerine bağırdığı dahi görülmemiştir. Eşlerine sevgi ve hoşgörü ile yaklaşmıştır. Sevmek ve sevdiğini özellikle bayanlara hissettirmek ilişkilerde çok önemlidir.

Peygamber efendimiz şartlar ne olursa olsun eşlerine kötü söz söylemezken, hiçbir surette şiddet uygulamamışken ve ev işlerinde eşlerine yardım ederken günümüzde özellikle eşlerine şiddet uygulayan erkeklerin ne kadar da aciz ve ruhsal tedaviye muhtaç olduklarını göstermektedir.

Eşlerimiz ve çocuklarımız bizlere Allah‘ın emanetleridir. O emanetlere en iyi şekilde bakmalı ve hoşgörü ile sorunları çözmeli, bir taraf ateş iken diğer tarafın su olacağı sevgi dolu ilişkiler içinde olmalıyız.

Aileler eşleri Cennete götüren bir yoldur. Vatana, millete, insanlığa faydalı dinine bağlı evlatlar yetiştirip hayır defterlerimizi öldükten sonrada açık bırakabiliriz. Bunun için de evlilik müessesesinin ve hayırlı eşlerin olması gerekmektedir.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here