Köy düğünleri

0
935

Türk toplumunda önemli bir yer tutan düğünler eskiden köylerde yapılırdı. Köylerde yapılan bu düğünler şimdikiler gibi olmazdı. Her yörenin kendine has adetleri, gelenekleri vardı. Bu düğünler yerine göre günlerce, gecelerce devam ederdi.

Türkiye bir kültür cenneti diyoruz ya hani gerçekten çok yerinde bir tespit. Anadolu’yu ve kültürünü anlatmakla bitiremeyiz.

Eski düğünlerin yeri başka

Günler öncesinden başlardı hazırlıklar. Kesilecek etlikler, keşkek malzemeleri, orta oyun ekibi, güreş alanları, ozanlar daha neler, neler saymakla bitmez.

Günün ilk ışıkları ile başlayan düğünde ilk olarak kız evine gelin almaya gidilir. Sonra düğün evine gelinir. Çevre köylerden gelen eş dost ile yemekler yenir. Orta oyun ekibinin çok eğlenceli oyunları keyifle izlenir. Güreşler yapılır. ozanlar türküler söyler ve günlerce, gecelerce devam eder düğünler.

Dedik ya köy düğünleri her ilde, ilçede, köyde,  farklılık gösterir. Sonuç ne olursa olsun köy düğünleri başkadır o sıcak ortamı şimdilerde şehirlerde yapılan düğünlerde bu sıcaklığı görmek mümkün değil.

Bu yazımda kültürümüzden bir parça olan köy düğünlerini hatırlatmak istedim kim bilir belki yazımızı okuyanlarda şöyle maziye dalar o günleri hatırlayarak vay be ne günlerdi o günler derler. Bu yazıyı okuyup belki çocuklarına o güzel düğünleri anlatırlar.

 Unutmayalım ki geçmişini unutanın geleceği belirsiz olur. Bizim kültürümüz başkadır değil mi? kalın sağlıcakla…

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here