Küresel sorun terör

1
70

Yasal ve nizami yollarla istediklerini elde edemeyenler terörizmle istediklerini elde etmek istemekteler. Dünyada insanların olduğu gibi bazı Devletlerinde ego ve istekleri sınır tanımayabiliyor. Bu istek ve arzular bazen Dini bazen de Irkçı argümanlarla süslenip insanların başına terör olarak dönmektedir.

Ülkemizde de yaklaşık 40 senedir “PKK” terörü ile mücadele edilmekte ve binlerce insanımızda Kürt-Türk demeden maalesef hayatını kaybetmiştir.

Terörün Dini, Dili, Irkı, Milleti olmaz. Bir yerde bir bomba patlatıldığında o kalabalıkta hangi dinden hangi milletten insan olduğunu bilmiyoruz. Orada suçsuz çocuklar, yaşlılar çok sayıda terörle veya siyasetle hiçbir ilgisi olmayan insanlar hayatını kaybedebiliyor veya ciddi şekilde yaralanabiliyor.

Örneğin İslam Savaş zamanında bile bazı yasaklar getirmiştir ki, kişi asker olsa bile insanlığını unutmamalıdır. Bunların başında; Savaşçı olmayanların öldürülmemesi gelir.  Savaşçı, fizik bakımından savaşabilecek kimselerdir. Bunların dışında kalanlar kasten ve doğrudan öldürülemez. Bunu açarsak kadınlar, çocuklar, savaşçı sahiplerine hizmet için gelmiş köleler, körler, dünyadan el etek çekmiş din adamları, akıl baliğ olmayanlar, yaşlılar, hastalar, engelliler,  öldürülmez. Ayrıca İnsan ve hayvanların uzuvlarının kesilmesi de savaşta dahi olunsa yasaklanmıştır. Yani bir kişi müslümanım diyorsa yukarıdaki yasakları Savaş halinde dahi olsa yapamaz.

Dünyadaki devletler maalesef terörün kimden ve kime geldiğine göre değişik tepkiler vermektedir. Bu ikiyüzlü tepkilerde acaba terörü bu devletlerde destekliyor mu diye düşündürmektedir. Terör küresel bir sorundur.  Kimden kime gelirse gelsin kesinlikle kabul edilemez. Eğer bir yerde bir bataklık varsa oradaki sivrisinekler elbet bir gün herkesi sokacaktır.  Alt kat komşusunun evi yanan bir kişi üst katta ‘nasılsa benim evim yanmıyor bana ne’ diyerek rahat oturabilir mi?

Dönüp Tarihe baktığımızda Dünya üzerinde hiçbir terör örgütü başarılı olamamıştır, olamayacaktır. Muhalif bir görüşün varsa istediğin bölgede meşru yollarla, siyasetle, demokrasiyle, fikri ve ilmi mücadele ile hedeflerine ulaşmaya çalışmak gerekir. Masum insanların ölmesine veya kalıcı yaralanmalarına sebep olmaya hiç kimsenin hakkı yoktur.

Ülkemizin uzun yıllardır terörde mücadele ettiği örgütlere destek veren, yardım ve yataklık yapan  “AB ülkeleri” de terörden artık nasiplerini almaya başlamışlardır. Dini, ırkı, ideolojisi ne olursa olsun intihar saldırısı gibi bir saldırı ile masum insanları katletmek kesinlikle kabul edilemez.

Terörü önlemek için, gelişmiş ülkeler ile az gelişmiş ülkeler arasındaki uçurum olan gelir adaletsizliğini ortadan kaldırmamız gerekmektedir. Bu denge terörün istihdamını azaltacaktır. BM ve Uluslar arası hukukun tam işlerliği sağlanmalıdır. Belirli ülkelerin kendi yorumlarıyla teröre müdahale değil Dünyadaki 196 ülke ile ortak hareket gereklidir. Yasadışı finans kaynakları engellenmelidir. Terör örgütlerine Silah satışı yapan ülkelere yaptırım uygulanmalıdır. En önemlisi de Teröre kendi çıkarları doğrultusunda destek veren  Ülke’ler belgelerle deşifre edilmeli ve kamuoyuna duyurulmalıdır.

Terör çözüm değil sorun çıkartır. Kargaşa ve ölümler teröriste değil onları maşa olarak kullanan kalın duvarlar arkasında olanı biteni gülerek izleyen üst akıla hizmet etmektedir.

Her daim kardeş kalmak dileğiyle.

1 YORUM

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here