Lazım

0
45

Dünya’nın neresinde olursanız olun, kime merhaba derseniz, mutlaka şu lazım, bu lazım, der. Yani yaşam öyle bir şey ki herkese her şey lazım.  Aslında insanlara ne lazım, gelin bir de biz dile getirelim.

İnsan dünyaya geldiği andan hayatının sonuna kadar hep bir şeylere gereksinim duyar. İlk önce anne baba olması lazım, sonra sevgi şevkat dolu bir kucak lazım, tatlı dil güler yüz lazım, okuması lazım, eğitim alması lazım, çok çalışması lazım, emek vermesi lazım, başarılı olmak için planlı yaşaması lazım, bilinçli olması lazım, yaşamak için para kazanması lazım, mutlu olması için daha neler lazım neler.

Lazım, lazım, lazım , işte gördüğünüz gibi insan oğlunun eksiği bitmek bilmiyor peki tüm bunlara sahip olan insanlar var mı? varsa mutlumu? yaşamdan zevk alıyorlar mı? tabi ki hayır.

Peki insanlar her istediğine sahip oldukları halde neden mutlu olamazlar?

Allak İnsan oğluna nefis dediğimiz duyguyu vermiş ve nefsine yenik düşmezse öldükten sonra cenneti ile mükafatlandıracağını beyan etmiştir. İşte bu sebepten dolayı  insan oğlu hep daha fazlası lazım der.

Birkaç örnek ile bunu şöyle açıklamaya çalışalım. Örneğin bir kişi belli bir yaşa gelince hayallerim var benim bunları gerçekleştirmek için çok param olması lazım der ve istediği parayı bir şekilde kazanır ama mutlu değildir çünkü çok parası olmasına rağmen aradığı aşk’ı bulamamıştır, sağlık sorunları vardır vesaire.

Bir başka örnekte ise bir kadın ya da erkek karşı cinsten birine sırılsıklam aşık olur ve sevdiğini almak şu dünyada ki tek arzusudur. Gün gelir bu isteği ve arzusu gerçekleşir istediği insanla evlenir ama bir süre sonra sıkıntılar çıkmaya başlar sonuç olarak yine mutsuzdur. Oysa tek gayesi sevdiği insanla hayatını birleştirmek olan bu insan mutlu olması gerekirken mutsuz olmuştur ve yine lazım demeye başlar.

Gördüğünüz gibi insan hiçbir şekilde sahip olduğu ile yetinmez hep daha fazlası olması lazım der. Nefsine bir türlü söz dinletemeyen insan  oğlunun istekleri arzuları da asla bitmez.

Bize göre ise bir insanın mutlu olması için lazım olanlar şunlardır

Önce sağlık lazım, sonra mutlu bir aile lazım, sonra seni kimseye muhtaç etmeyecek kadar para lazım, en önemlisi de huzur lazım inanın bunlar olursa gerisi zaten kendiliğinden gelecektir.

Daha fazlası için bizi takip etmeniz lazım, yazılarımızı okumanız lazım. Umarım sizlerinde hayatınızda olması lazım dediğiniz ne varsa size mutluluk ve huzur getirir kalın sağlıcakla…

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here