Medyanın gücü

1
117

Günümüzde Medyanın gücü kesinlikle tartışılmaz olarak hissedilmektedir. TV kanalları siyasete ve ülke gündemini kendine özgü şekilde izleyicilerine aktarmakta, yapılan diziler ve programlar ise genç nesli ciddi etkisi altına almaktadır.

Ülkemize 80’li yılların başında yayınlanmaya başlanan Dallas’la beraber “Türk halk” aile içi entrikaları öğrenmeye başladı. Sağlam ataerkil yapılara sahip milletimiz bu ve benzer dizilerle her zaman övündüğümüz toplumun temel unsuru aile de çatışmaları, kavgaları ve ihanetleri Pazar akşamları hayatı durduracak şekilde izlemeye başladı. Benzer diziler devam dallas dizisietti ve en son toplumumuzun temel ahlaki değerlerine tamamıyla ters düşen “Aşk-ı Memnu” dizisi ile zirve yaptı. “Aile” içi güvensizliği ve her türlü ahlaksızca işlerin olabileceğini bize o büyülü camın arkasından masumane bir şekilde sundular. Çok eleştirilmesine rağmen bu dizinin reytinglerde her zaman üst sıralarda olduğunu biliyoruz.

“Muhteşem yüzyıl” filmi de okumayı sevmeyen bir toplum olarak içimizden bazılarına tarih açısından maalesef referans oldu. Filmi izlemeden önce farklı kaynaklardan Osmanlı tarihini veya Kanuni dönemini okumayan araştırmayan halkımız dizide reyting uğruna veya farklı gayelerle çarpıtılan konuları doğru kabul ederek kendi ceddi hakkında haksız eleştiri yapmaya başladılar.

Çizgi filmlerde durum bunlardan hiçte farklı değil. Çizgi film kanalları çoğaldı ama bu kanallarda yayınlanan bazı çizgi filmlere baktığınızda +7 veya +13 gibi belli bir yaşın üstü izleyebilir uyarıları yer almaktadır. Bir önceki çizgi filmi her yaş izleyebilirken bir sonraki çizgi filmi +13 (13 yaş ve üzeri izleyebilir) olarak yayınlamak çocukların gelişiminde olumsuz gelişmeler yapmaktadır.

ninja kaplumbağalarPizzayı geleneksel beslenme alışkanlıkları nedeniyle sevmeyen ve 90’lı yılların ilk başlarında bile tercih etmeyen “Türk halkı” “Ninja Kaplumbağalar” karakterlerinin sadece “Pizza” ile beslenmesi sonucu ülkemizde şuan özellikle büyükşehirlerde her mahalleye kadar yayılan bir “Pizza” sevdası oluşturmuştur.

red kit“Red Kit” temiz yürekli kovboy bir nesil onun daltonlarla ve kötü insanlarla mücadelesi ile büyüdü. “Red Kit” tek başına yaşayan düzenli aile hayatı olmayan ilk zamanlarda ağzında sigara ile her maceradan sonra alıp başını Köpeği ve atıyla farklı bir yere giden yine bizim toplum yapımıza uymayan bir karakterdi. Aynı zamanda Düldül, “Hz. Muhammed” tarafından Hz. Ali‘ye hediye edilen atın ismidir.

iliski-durumu-karisikÖzellikle bu sezon aynı kıza iki erkeğin aşık olduğu gençlik dizileri revaçta. Genç kız dönem, dönem iki erkeğe de yakınlaşma gösteriyor. Kitap okuma alışkanlığının olmadığı Televizyonun izlense de izlenmese de açık olduğu evlerde ilkokul çağında çocuklar dahi bu filmleri izlemekte ve gelişimlerinde bu tarz hareketlerin normal olabileceği bilinciyle büyümekteler.

hasan şaşA Milli futbol takımımızın 2002 yılındaki Dünya Kupasındaki üçüncülük yolunda ilerlerken, milli takımı halkımız hipnotize olmuş gibi takip ediyor galibiyetler aldıkça gururlanıp seviniyor, her  yer de milli takım konuşuluyordu.

İşte A Milli takımımızın galip olduğu bu günlerde dönemin hükümeti akaryakıta ve diğer birçok ürüne zam yapıyor ama halkımız Hasan Şaş’ın Brezilya’ya attığı golü konuşuyordu.

Medyanın gücünü genç fidanlarımızın en sağlıklı şekilde gelişmesi için kullanıp, onların batı kültürü ile yozlaşıp kurumalarının önüne geçmeyi sağlamalıyız.

1 YORUM

  1. Cok doğru bir yaklasim.Son zamanlarda bu aci gerçekleri degistirmek adina TRT kurumunun desteğiyle cekilen bir cok dizi film bu bağnazlıgi tersine cevirecektir.Bu milletin canakkalesi amerikalilarin elinde olsa sayisiz film ve kahramanlik destaniyla satilirdi.insallah o gunlerde gelecek…

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here