Okul yönetmeliği değişti 2015

0
16

Türkiye genelinde 16 milyon öğrenci için ders zili 28 Eylül Pazartesi günü çaldı  2015-2016 eğitim öğretim yılında öğrencileri yeni kurallar bekliyor. Milli Eğitim Bakanlığı, tatil döneminde öğrenci disiplin yönetmeliğini değiştirerek yeni uygulamalar devreye soktu. Bu uygulamalardan birçok öğrenci memnun kalmayacak gibi gözüküyor gelin beraber nedir bu uygulamalar madde, madde inceleyelim.

Cep Telefonu Kullanmak Yasak

2015 – 2016  eğitim ve öğretim yılında öğrenciler derste cep telefonu kullanırsalar direk disipline sevk edilecekler. Cep telefonu kullanan öğrenciye disiplin kararı ile 5 gün okuldan uzaklaştırma cezası verilecek.

Hakaret ve Sarkıntılık Edenler Dikkat

Vazgeçemediğimiz sosyal medyanın yan etkileri artık okullarda öğrencilere ceza aldıracak kadar arttı, bu sebeptendir yeni uygulamada Twitter, Facebook gibi sosyal medya araçlarıyla arkadaşlarına ya da öğretmenine hakaret eden, öğrenci, 1-5 gün okuldan uzaklaştırılacak.

Ayrıca sosyal medyadan arkadaşlarına sarkıntılık yapan öğrenciler ise direkt olarak okuldan kovularak cezalandırılacak.

45 Gün Olan Devamsızlık 30 Güne Düştü

Daha önce 40 gün olan devamsızlık oranı da yeni uygulama ile şekil değiştirdi buna göre, Veliler devamsızlığın 5, 15 ve 25’inci günlerinde uyarılacak. Devamsızlık süresi özürsüz 10, toplamda 30 günü aşan öğrenci ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılacak. Daha önce süre 45 gündü.

Sonuç olarak Milli Eğitim Bakanlığı 2015 – 2016 eğitim öğretim yılında öğrencileri disiplinli olmaları ve derslerine daha iyi çalışmaları için uyarmış oldu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here