Sarıyer engelliler meclisi

0
106

Türkiye genelinde engellilerin yaşadığı sıkıntıları saymakla bitiremeyiz Anadolu da yaşanan sıkıntılara bir nebze olsun hak verilebilir belki şehir merkezlerine göre gelişmişlik bakımdan geride kaldığı için, fakat bu sıkıntılar ve sorunlar şehir merkezlerinde de yaşanınca  insanın aklına; duyarsızlık, ilgisizlik, vurdumduymazlık gibi birçok sebep geliyor, işte tam da bu noktada belediyelere ve yerel yönetimlere çok büyük işler düşüyor.

Yaşadığınız yerde ki belediyeler gerçekten duyarlı ise engelli olarak biraz daha iyi hale gelebiliyor. Ulaşımdan iletişime, eğitimden spora, çevre düzenlemesinden sosyal yaşama kadar her konuda rahat iyi yaşam alanları oluşturulabiliyor.

İşte tam da bu noktada İstanbul Sarıyer Belediyesine bağlı Engelliler birimi sorumlusu Mahmut Kement  çok anlamlı ve övgüye layık bir çalışmaya imza atıyor. Tüm Türkiye de yaygınlaşmasını umut ettiğimiz bu çalışmanın detaylarına gelin şimdi bir göz atalım.

Engelsiz Sarıyer için Engelliler Meclisi

Sarıyer Belediyesine bağlı engelliler birim sorumlusu Mahmut Kement’in öncülüğünü yaptığı çalışmada kent konseyine bağlı olarak çalışacak ”Engelliler Meclisi” kuruluyor. Sarıyer genelinde engellilerin hayatını kolaylaştırmak için Engelliler Meclisi’nin önünde birçok madde bulunuyor, işte bu maddelerden bazıları.

Eğitim Sorunları

Ulaşım ve İletişim Sorunları

Sağlık  Sorunları

Spor Sorunları

İş ve İstihtam Sorunları

Fizik Tedavi Sorunları

Farkındalık Sorunları

11.12.2015 Cuma günü Start verilen çalışma da ilk olarak yukarıda listelediğimiz sorunlar tesbit edildi. Sonra bu sorunların çözümü konusunda çalışma yapacak bir yürütme kurulu oluşturuldu. Sonraki süreçte ise alt komisyonlar oluşturarak bu sorunların nasıl çözüleceği konusunda hazırlanan çözüm odaklı projeler ivedilikle uygulamaya konulacak ve bu şekilde Sarıyer genelinde engellilerin yaşadığı birçok sorun çözüme kavuşacak.

Oluşturulan Engelliler Meclisi’nde çalışanların hepsi gönüllü olacak. Bu mecliste yer almak isteyen herkes çalışmalara katkı sağlayabilecekler.

Sarıyer belediyesi engelliler birim sorumlusu Mahmut Kemet’e ve bu mecliste görev yapacak tüm gönüllülere  bu önemli adımından dolayı teşekkür ediyor ve bu tür çalışmaların Türkiye genelinde hızla yayılmasını arzu ediyoruz.

Haydi Türkiye’m engelsiz yarınlar için el ele verelim, engellilerin önlerinde ki engelleri kaldıralım…

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here