Sende bir engelli adayısın

0
88

Bir önceki yazımızda ailelerin ve toplumun engelliye bakış açısından bahsetmiştik, bu yazımızda ise o bakış açısını değiştirmekten yani engelliyi anlamaktan bahsedeceğiz.

Engelliyi anlamak denince akla ilk gelenler…

Özellikle Türk toplumunda engelliye olan bakış açısı engellileri hem üzmekte hem de canlarını yakmaktadır, bu konuda engelliyi anlamak diye birçok seminerler falan yapılıyor olsa da toplumdaki düşünce bir türlü değişmiyor.

Sokağa çıksanız rastgele birilerine ” engelliyi anlamak denince aklınıza ilk gelenler” nedir deseniz, alacağınız cevaplar çok düşündürücüdür, örneğin; sakatlar gelir, körler gelir, sağarlar gelir diye kaba tabirlerin olduğu cevaplar alırsınız bu cevaplar aslında toplumun engelliye bakış açısını ve bilinçsizliğini açık seçik ortaya koymaktadır.

Soruyu bile tam olarak anlamayan toplum bireyleri verdikleri cevaplar ile sizi çok düşündürebilirler.  Tabi eskiye göre az da olsa gelişme olsa da bu 72 milyonluk ülkede yok denecek kadar azdır.

Engelliyi anlamak…

Evet sonuç olarak engelliyi nasıl anlayabiliriz? engelliyi anlamak nedir? engelliyi anlamak için ne yapmak gerekir bunların açıklaması ile yazımıza son verelim.

Öncelikle engelli bir insanı anlayabilmeniz için kendinizin de potansiyel bir engelli adayı olduğunuzu bilmeniz gerekir, bir saat sonra başınıza ne geleceğinizi bilemeyeceğiniz bir hayatta empati yeteneğinizi geliştirmeli ve kendinizi karşınızda ki insanın yerine koymalısınız bunu yaparsanız engelliyi anlayabilirsiniz.

Engelliyi anlamak;  kendini o engellinin yerine koymak, onun gibi düşünmek, hayata birde onun gözünden bakmak, söylediğiniz sözlerin size söylendiğini düşünerek olur. Çünkü siz bunları düşünerek bakarsanız engelli insana onu kıracak sözlerden, kıracak davranışlardan kendinizi uzaklaştırmış olursunuz buna da engelliyi anlamak bu şekilde olabilir diyebiliriz.

Türkiye’de  engellilerle el ele sevgi ile hoşgörü ile anlayış ile yaşamak dileklerimle…

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here