SOSYAL MEDYA DEPRESYONU

0
42

Bu yazım da sizlere dilim döndüğünce sosyal medyanın insan hayatındaki olumsuz yönlerden bahsedeceğim.

Günümüzde 7 den 70’e herkesin vazgeçilmezi olan sosyal  medya kullanımı o kadar ciddi oranda arttı ki hayatlarımızı olumsuz yönde etkilemeye başladı. Peki nasıl ve ne şekilde olumsuz yönde etkileniyoruz gelin hep beraber bunlara bir göz atalım.

mutlu ailelerTeknolojinin bu kadar yaygın olmadığı zamanları düşünsenize ne kadar güzeldi aileler akşam evlerinde toplanırlar ve uzun,uzun muhabbet ederlerdi, bir arkadaşınızla buluştuğunuzda kahkahalar havada uçuşurdu hiç bitmesin dediğiniz anlar yaşanırdı, özellikle evli çiftler çocukları ile eşleri ile daha çok vakit geçirirlerdi, gençlerimiz sosyal aktivitelere katılır daha çok kitap okurlardı.

Ya şimdi…

teknoloji ve aileŞimdiler de ise sosyal medya olmadan neredeyse nefes alamıyor yaşamdan bile tat almaz hale geldik 7/24 netteyiz. Twitter, Facebook, İnstigram, whatsapp, ve daha sayamadığımız birçok sosyal platform, sosyal medya ile neredeyse bütünleşmiş gibiyiz karnımız acıksa sorun değil dayanırız açlığa ama internet kesilirse telefonumuz yada bilgisayarımız bozulursa resmen hayatımız kararır hale geldik, bu durum sadece bununla kalmıyor tabi ki ne kadar takipçim var, paylaşımlarımı kaç kişi beğenmiş, gibi konularda da ayrı bir takıntı yaşıyoruz.

Birde sosyal hayata etkisi var tabi bu durumun her geçen gün yalnızlaşıyoruz, sosyal hayatta neredeyse hiç arkadaşımız kalmıyor çünkü sosyal medya bizi o kadar içine çekmiş ki bu yalnızlığımızın farkına bile varmıyoruz.  En acısı da sosyal medya depresyonu yüzünden son yıllarda evli çiftlerin boşanma sayıları azımsanmayacak kadar arttı.

Peki ne yapmak lazım…

sosyal medyaÖncelikle bu yazıyı okuduktan sonra kendi durumunuzu gözden geçirin eğer sizde sosyal medya olmadan duramıyor hayattan tat almıyorsanız bu sizin de sosyal medya depresyonuna yakalandığınız anlamına gelir, bu durumda yapmanız gereken hayatınızı daha fazla karatmadan bir Psikiyatri uzmanından yardım almanız en doğru yol olacaktır.

Unutmayın yaşamın o kadar güzel yönleri var ki sırf sosyal medya depresyonuna yakalandığınız için bunları farkedemyorsunuz…

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here