Sosyal medya dostluğu

0
85

Günümüzde akıllı telefonlar, bilgisayarlar, tabletler en önemlisi de İnternet olmazsa olmazların başında geliyor.

İnsanlar İnternet olmadığında tıpkı sudan çıkmış balık misali kendilerini bir boşlukta hissediyorlar.  İnsanların adeta bağımlılık derecesinde kullandıkları sosyal medya ise  toplumun kanayan bir yarası durumuna geldi ki bunun boyutunu buradan yazarak anlatmak çok zor.  Bu yazımızda sosyal medyanın zararlı yönlerinden biri olan sahte dostluklara değineceğiz.

Sosyal Medya Aracılığı İle Dostluk Kurulur mu?

Teknoloji’nin yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte sosyal medya kullanımı da hızla artmaya başladı öyle ki yediden yetmişe herkesin elinde bir telefon, tablet veya evinde bilgisayar var, gece gündüz her an her saniye facebook’ta, Twitter’da, İnstigram’da fink atıyoruz.

Durum böyle olunca başta ailemiz olmak üzere sevdiklerimiz ile konuşamıyoruz, muhabbet edemiyoruz, dertleşemiyoruz. Sanal alemde kaybolduğumuz için gerçek hayatta sahip olduğumuz tüm değerlerden uzaklaşıyoruz, sevdiklerimize karşı yabancılaşıyoruz ve gerçek dostlarımızı kaybediyoruz ama ne yazık ki bunun farkında bile olmuyoruz.

Dur durak bilmeden paylaşımlar yapıyoruz, şuradayım, buradayım, şunu yiyorum, bunu içiyorum, ve daha neler, neler. Kopyala yapıştır mantığı ile önümüze ne gelirse paylaşıyoruz. Çoğu zaman paylaştıklarımızın biri bile beğenilmiyor,  yorumlanmıyor ama biz adeta beyinlerimiz yıkanmış gibi paylaşmaya devam ediyoruz.

Kendimizi öyle kaptırıyoruz ki gerçek hayattan tamamen kopuyoruz. Gerçek dünyadan uzaklaşıp sanal alemde kendimize yeni bir dünya kuruyoruz ve oradan görüştüğümüz insanlarla dost olduğumuzu, samimiyet kurduğumuzu düşünüyoruz ama bilmiyoruz ki en zor anımızda, yardıma ihtiyacımız olduğunda veya oturup  bir şeyler yiyip içmek istediğimizde onlara ulaşma şansımız olmuyor.

Sanal alemde kurulan dostlukların sadece bir yalan olduğunu  anladığımız da ise ne yazık ki iş, işten çoktan geçmiş oluyor. Sanal alemde dostum dedikleriniz siz ağlarken göz yaşlarınızı silemiyor,  düşseniz elinizden tutup kaldıramıyor fakat biz bunları çok ama çok geç anlıyoruz.

Bazılarının sadece reklam için, para kazanmak için kullandıkları sosyal medyada bizler tüm değerlerimizi yitiriyoruz.  Adeta programlanmış bir robot gibi sürekli bir şeyler paylaşarak bize verilen her şeyden kıymetli olan zamanımızı boşa harcıyoruz.  Tabi ki teknoloji’yi kullanmak lazım ama unutmayalım ki her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi sosyal medyanın fazlası ve yerli yersiz kullanılması da bizim için telafisi imkansız zararlara uğramamıza yol açıyor.

Unutmayın bir aile’nin ve gerçek dostların yerini bu hayatta hiçbir şey tutmaz. Gerçek dostlarınızın olduğu bir yaşam diliyoruz.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here