Telefon teknoloji sınır tanımıyor

0
119

Cep telefonlarının hayatımıza girdiği ilk zamanları hatırlamayan neredeyse yoktur değil mi.? Ebatları oldukça büyük ve bir o kadarda pahalıydı.

Tabi bu cep telefonlarında neredeyse hiç özellik yoktu hatta çoğu kısa mesaj yollama özelliği bile yoktu. Herkesin de satın alamadığı cep telefonlarını sadece maddi durumu iyi olanlar alıyor ve kullanıyordu.

Kısa zamanda inanılmaz gelişim

İlk cep telefonu Motorola firması tarafından 1983 yılında piyasaya sunulmuş ve bu telefona da 3.995 fiyat belirlenmişti. Ülkemizde ise yaklaşık 20 yıl önce kullanılmaya başlayan cep telefonları zaman içinde inanılmaz bir dönüşüm yaşadı. Zaman içinde farklı modeller piyasaya sunulmaya başladı fiyatları el yakan telefonların artık boyutları küçülmeye ve özellikleri artmaya başladı bu ufak gelişmeler aslında bugün kullandığımız telefonların sinyalini verir gibiydi.

Hızla gelişen cep telefonu sektöründe markalar ve modellerde farklılaşmaya başlamış kullanıcılara daha fazla seçenek sunulur hale gelmişti . Cep telefonu üreten firmalar arasına bilgisayar konusunda öncü firma olan Apple’de yerini almıştı. Apple ilk telefonu iPhone‘u 2007 yılında satışa sunmuştu. Apple‘ın kurucusu ve o zamanki CEO‘su Steve Jobs, iPhone lansmanında “telefonu yeniden icat ettik” sözleriyle durumu da özetlemişti.

Evet tamda öyle olmuştu çünkü Apple piyasaya girdikten sonra her şey değişmiş ve cep telefonları hem görünüm hem de özellik olarak adeta devrim yaşamıştı. Şimdilerde kullandığımız telefonlar ile yıllar öncesi kullandığımız telefonları şöyle gözümüzde bir canlandırırsak aslında nasıl bir değişim yaşadığımızı anlamak hiçte zor olmayacaktır.

Dünden bu güne cep telefonları çok ama çok büyük değişim gösterdi bu açık ve net bir şekilde ortada, Bir zamanlar çok az insanın kullanabildiği cep telefonları bu gün beş yaşında ki çocukta bile var üstelikte son model akıllı telefonlar diye tabir ettiğimiz modeller. Yaklaşık 30 yılda adeta resmen devrim yaşayan cep telefonları bundan 30 yıl sonra kim bilir nasıl bir halde olur.

Anılara yolculuk yaptığımız bu yazımıza son verirken sizlere bol teknolojili günler dileriz…

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here