Toplum olarak bağımlıyız

0
85

Merhaba değerli okurlarımız, sosyal medya hakkında onlarca yazılar yazıldı haberler yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. Gelin görün ki sosyal medya kullanımı inanın artık gerçek amacının çok, çok dışına çıktı ve neredeyse önü alınmaz bir hale geldi.

Şimdi sizler ile paylaşacağım haber gerçekten çok düşündürücü ve amacının ne olduğu konusunda en ufak bir fikrim yok, o yüzden bu haberin yorumunu tamamen size bırakıyorum.

Yorumsuzİki genç kız bir hastane odasında dedeleri ölmüş ve bu kızlar dedelerinin baş ucunda üzülmek yerine gayet güzel bir şekilde poz verip resim çektiriyorlar ve bunu da facebook’ta paylaşıyorlar. Bir cenazeyi dahi sosyal medyada beğenme yada yorum malzemesi olarak kullanan bu insanların mantığını anlamak neredeyse imkansız.

Evet inanması bile güç ama maalesef ki gerçek. Türkiye de sosyal medya kullanımı neredeyse bağımlılık boyutuna ulaşmış durum da, gece geç saatlere kadar elimizden düşmeyen akıllı telefonlar, sabah daha yataktan çıkmadan gözümüzü açar açmaz ilk baktığımız sosyal medya hesaplarımız oluyor. Günümüzün neredeyse büyük bölümünü sosyal medya işgal ediyor. Tek amacımız daha çok beğeni almak, yorum almak bunun içinse aklınıza ne gelirse yapıyoruz.

Açık saçık resimler, ilişki yaşadığımız kişi ile çekilmiş özel fotolar videolar bir biri ardına paylaşılıyor, anlam vermediğimiz bu bağımlılıktan kurtulmak o kadar kolay da olmuyor, sigara yada madde bağımlılığı kadar etkili olan sosyal medya bağımlılığından kurtulmak uzman desteği almadan mümkün değil.

Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırdığı gerçeğini asla inkar edemeyiz ama unutmayalım ki her şeyin fazlası zarar, tıpkı ölmüş dedesinin baş ucunda poz verip resim çekilen ve bunu da marifetmiş gibi sosyal medyada paylaşan bu kızlar gibi.

Umarız ki bu yazı sizlerin az da olsa düşünmesini ve teknolojiyi sosyal medyayı dozun da kullanmanıza yardımcı olur.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here