Türkiye seçimini yaptı

0
23

7 haziran genel seçimlerinde seçime katılan partiler hükümeti kuramadığı için Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan erken seçim kararı almış ve bu erken seçimin tarihide YSK tarafından,  1 Kasım 2015 olarak belirlenmişti. Beklenen tarih geldi ve Türkiye seçimini yaptı.

7 Haziran seçimlerinin üzerinden 5 ay gibi bir süre geçti bu süre,  için de yeni hükümet arayışları geçici hükümet filan derken nihayetinde 1 Kasım da sandık başına gidildi. Aylardır geçici seçim hükümeti ile yönetilen Türkiye,  1 Kasım seçimlerinde hükümeti kuracak bir partiyi veya birkaç partiyi meclise göndermek için oyunu kullandı.

Türkiye seçimini yaptı

1 Kasım 2015 günü sandık başına giden halk Türkiye genelin de oyunu kullandı bu sonuçlar 7 Haziran seçimlerine göre farklılık göstererek AKP ( Adalet ve Kalkınma Partisi ) tek başına ipi göğüsleyerek 26. dönemde hükümet kurma yetkisine sahip oldu.

1 Kasım seçimlerine göre bazı muhalefet partilerinin oy kayıpları gözden kaçmadı. Türk halkı 7 Haziran seçimlerinden sonra meydana gelen olayları analiz etmiş ve bunun sonucu olarak kullandıkları oyların adresleri değişmiştir.

Hangi parti ne kadar oy aldı?

Henüz kesinleşmeyen sonuçlara göre partilerin oy oranları ve aldıkları Millet Vekili sayıları aşağıdaki gibidir.

TÜRKİYE GENELİ

Açılan Sandık Oranı;  %100.0

Açılan Sandık Sayısı;  183,518

Geçerli Oy Sayısı;       47,837,577

Katılım Oranı;            %85.2

PARTİLERİN  TOPLAM OY ORANLARI VE MİİLET VEKİLİ SAYILARI


 AK PARTİ:               %49.4  Millet Vekili Sayısı     317

CHP:                         %25.3  Millet Vekili Sayısı    134

MHP:                        %11.8  Millet Vekili Sayısı    40

HDP:                          %10.7  Millet Vekili Sayısı   59

Birlik ve beraberliğimizin her zamankinden daha güçlü olduğu, savaşların değil barışın hakim olduğu, annelerin ağlamadığı, açlığın ve yoksulluğun olmadığı, bombaların patlamadığı, sevginin hakim olduğu yarınlar tek hayalimiz bu duygu ve düşünceler ile 1 Kasım 2015 Millet Vekili seçim sonuçlarının ülkemiz için hayırlı uğrulu olmasını temenni ediyoruz.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here