Türkiye’ye siber saldırı!

0
40

Son günlerde Türkiye’nin gündeminden düşmeyen ”siber saldırı” haberlerini herkes gibi bizlerde yakından takip ediyoruz.  ”Siber saldırılar” gerçekten günümüzde en büyük tehlikelerden biri. Ülkelerin ve bireysel kullanıcıların adeta korkulu rüyası diyebiliriz.

Yeni nesil savaş sistemi olarak karşımıza çıkan ”siber saldırılar” hayatımızı olumsuz olarak etkileyebiliyor. Öyle ki bir ülkenin ekonomik olarak çökmesine bile sebep olabilir. Şöyle birkaç örnek verecek olursak eğer son olarak Türkiye’ye yapılan siber saldırıda neredeyse hayat durma noktasına geldi. İnternet ağında ki yavaşlama bankalar başta olmak üzere gün içerisinde kullandığımız onlarca İnternet sitesinin kullanılamaz hale gelmesine sebep oldu.

Durum böyle olunca İnternet üzerinden yapılan tüm işlemler aksadı para transferleri, kullanıcı işlemleri, resmi evrak işlemleri ve daha birçok işlem yapılamaz hale geldi.

Günlük yaşantımızın vazgeçilmezlerinden olan İnternet kullanımı siber saldırılar yüzünden aksadığında o gün yapmamız gerek işlemleri yapmadığımız için büyük ölçüde telafisi olmayan sıkıntılar yaşamakta neredeyse kaçınılmaz hale geliyor.

Örneğin; İnternet üzerinden yapmanı gereken ödemeler, alışveriş, iş sunumları, web tasarım ve grafik tasarım gibi birçok işimiz sekteye uğruyor. Bu durumda iş kaybı, zaman kaybı ve maddi kayıp olarak geri dönüyor.

Eskiden savaşların silahlarla yapıldığını hepimiz biliyoruz artık bu savaşların yerini siber savaşlar aldı.

Siber savaşların ne kadar önemli ve etkili olduğunu anlatmaya çalıştığımız bu haberi birkaç uyarı ile bitirelim isterseniz.

Ülkeler siber savaşlar konusunda yeterince bilgiye sahip oldukları için gerekli önlemleri de almaya özen gösteriyorlar. Hatta her Ülke kendi bünyesinde çalıştırılmak üzere bu konuda işinin uzmanı ekipler kurarak olası saldırılara karşı önlemlerini alıyorlar.

Bireysel anlamda sizler de bu tür saldırılardan daha az etkilenmek istiyorsanız İnternet kullanırken dikkatli olun. Ne olduğunu bilmediğiniz sitelerde kişisel bilgilerinizi paylaşmayınız. T.C kimlik numaranızı, telefon numaranızı ve kredi kartı bilgilerinizi rastgelen her yere yazmayınız.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here