Bu devirde çocuk olmak

0
156

Yıl 2016 yaşamın her alanında olduğu gibi çocukların hayatında da değişimler oldu. Bu değişim kendini en çok ta şehir merkezlerinde göstermektedir.  Bu devirde çocuk olmak isimli yazımda bunlardan bahsedeceğim.

Çok değil şöyle otuz yıl öncesine gidelim, gerek Anadolu’da gerekse şehirler de çocuk olmak nasıl bir duygu idi düşüncenize.  Her devirde olduğu gibi o zamanlarda yok vardı tabi, ama ne olursa eskiden çocuk olmak; birlikte oyun oynamak demekti, koşmak demekti, onlarca arkadaş demekti, terlemek demekti, üzerini kirletmek demekti, telaş demekti, heyecan demekti ve daha onlarca şık sayılabilir işte eskiden çocuk olmak böyle bir şeydi.

misket oynamakHani günümüzde çokça kullandığımız bir cümle var ya “Eskiden Güzeldi” evet aynen öyle çocuk olmak eskiden güzeldi. Akşam’a kadar sokakta arkadaşlar ile oyun oynamak, akşam olunca günün yorgunluğu ile hemen uykuya dalmak, yeni güne merhaba dediğinde ise tekrar oyun oynamak için sokağa çıkmak, yani dolu, dolu geçerdi eskiden günler.

Eskiden çocukların oynağı oyunlar da güzeldi. Bunlardan bazıları ilk aklıma gelenler ise şunlar; saklambaç, dokuz  taş, yakar top, uzun eşek, ip atlama, seksek, çelik çomak, misket ve daha bir dünya oyun. Bu oyunların ortak özellikleri ise arkadaşlar ile birlikte oynanmasıdır.

Bakın neler değişti

Akıllı-TelefonlarHızla gelişen teknoloji bizleri etkisi altına aldığını gibi çocukları da etkiledi. Türkiye’de son yıllarda hızla yaygınlaşan İnternet kullanımı olumlu yanlarının yanında olumsuzlukları da beraberinde getirdi.

 

Akıllı telefonlar, tabletler derken günümüzün büyük bölümünü İnternette geçirmekteyiz. İşte tam da bu nokta da günümüz çocukları da günlerinin büyük bölümünü sanal alem de ellerinde tabletler, telefonlar oyun oynayarak geçirmekteler. Evet, arkadaşla sokakta oyun oynama devrinin yerini sanal oyunlar aldı. Çocuklara verdiği zararları saymakla bitmeyecek bu oyunların her geçen gün yaygınlaştığını da unutmamak lazım.

Alışveriş merkezlerini de unutmayalım

alışveriş merkeziSon yıllarda sayıları hızla artan alışveriş merkezleri  şehir merkezlerinde insanların vazgeçilmez uğrak yerlerinden olmuş durumda. İçlerinde yüzlerce mağaza barındırmaktadır. Lokantadan tutun da giyim, güzellik ürünleri satan mağazalar, sinemalar ve çocuk oyun parkları da bu tür alışveriş merkezlerinde bulunmaktadır.

İşte tam da bu nokta  da büyük alışveriş merkezlerinde bulunan oyun parkları çocukların vazgeçilmezlerindendir. Yüksek fiyatları ile cep yakan oyun parkları çocukların en sevdiği alanlardan biridir. Öyle ki burada bulunan atlı karınca, çarpışan arabalar gibi çok çeşitli oyun alanları çocukları yalnızlığa sürüklerken ailelerin bütçelerini de ciddi anlamda etkilemektedir.

Ne varsa eskilerde var sözünü yabana atmayın

Günümüz de çocuk olmayı anlattığımız bu yazıda çocukların neler ile meşgul olduğunu dile getirdik. Yarınlarda başarılı çocuklara sahip olmak istiyorsak dikkat etmemiz gereken çok şeyler olduğunu bilmeliyiz. Kimseye sözümüz yok herkes işini yapıyor. İşte bu yüzden bizde anne baba olarak bize düşen görevleri yerine getirmeliyiz.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here