WordPress Tema Sahtekarlığı

0
328

Sizde “Temazede” misiniz?

WordPress Tema Sahtekarları isimli başlık hayli zamandır aklımdaydı. Çünkü Bu konuda canı yanmış biri olarak bu durumu yazma gereği hissettim. İnanıyorum ki benim gibi bir çok temazede bu durumdan muzdarip.

İşin tuhaf yanı ise böylesi sahteraklara bir yaptırım uygulanamıyor, hukuki bir yol bulanamıyor ve ödenen miktarlarda geri alınamıyor. Kısacası hayal kırıklığı ve kızgınlığınızla baş başa kalıyorsunuz.

Başta da söylediğim gibi WordPress Tema Sahtekarları hemen hemen hep aynı yöntemi kullanıyor ve bir sürü umudu olan iyi bir şeyler yapmaya çalışan paylaşımcıları ağlarına düşürüyorlar.

Hemen belirmek isterim, bu yazımda sahtekarlık yapan veya dürüst olan her hangi bir firmanın isminden ve sitesinden bahsederek olumsuz bir yönlendirme yapmayacağım.

WordPress Tema Sahtekarları’ndan nasibini almış biri olarak sadece bu sahtekarların özelliklerini saydığımda siz zaten hemen onların kim olduklarını tahmin edeceksiniz.

Şunu da belirtmeliyim ki yazımda son derece objektif olacağım, çünkü ben WordPress Tema Sahtekarları gibi olmayacağım.

Her şey tertemiz bir hayalle başlıyor…

İnternette her gün saatlerce geziyor, hoşunuza giden yada gitmeyen bir çok şeylerle karşılaşıyorsunuz. Derken aklınıza “neden bende bir site, blog veya e-ticaret sitesi” açmayayım ki gibi bir fikir geliyor.

“Fenamı olur hem güzelce paylaşımlar yapsam hem de üç beş kuruş kazansam” gibi bir düşünceye sahip oluyorsunuz. Sonunda “neden olmasın ki deyip” bismillah işe başlıyorsunuz.

Zaten alt yapınız var, blogger, youtuber, webmaster gibi bir çok terimden haberdarsınız, hayalinizde bunlar gibi olmak ve para kazanmak var.

İnternet aleminden takip ettiğiniz kişilerden de gerekli ilhamı almışsınız, yapabileceğinize inanıyorsunuz, geriye sadece cüzi miktarlar vererek site açma icraatı kalıyor.

Her şeyde olduğu gibi yine Google abiye danışıyor ondan fikirler almaya başlıyorsunuz. İşin içinde para olunca Adsense Reklamları ve bir web sitesi ihtiyacı ortaya çıkıyor. (özel reklam alma işi de ekstra bir hayal)

Anlıyorsunuz ki site şart. En kolay tema kullanımlarından biri olan wordpress hemen karşınıza çıkıyor.

Hosting, domain derken tahmini 150 tl cebinizden çıkıyor.

(Tabi ilk yıl 20 tl olan domain ücretinin 2. yılında 42 tl olacağını da bilmenizi isterim) Geriye kalıyor kolay kullanımlı şık bir wordpress teması. İşte geldik yazımızın en can alıcı noktasına…

Lütfen dikkatlice okuyunuz. (bunlar bizzat başımdan geçenler)

WordPress Tema Sahtekarları Merhaba…

Google arama motoruna “WordPress Tema” yazdığınızda karşınıza, hepimizce malüm belli başlı isimleri olan siteler çıkıyor.

Neden? Çünkü bu sözde tema uzmanı sahtekarları öyle bir seo çalışmaları yapmışlar ki nereye wordpress yazsanız karşınıza dikiliveriyorlar.

Seo işiyle o kadar çok uğraşmışlar ve o kadar yatırım yapmışlar ki, arama motoruna “WordPress Tema” der demez hemen;

“Ucuz tema, kolay tema, şık tema, ücretsiz destek, 24 saat iletişim, muhteşem responsive tema, wordpress theme, wordpress template, birbirinden şık yüzlerce tema, bir saatte hazır site, kolay kurulum” gibi cezbedici sloganlarla karşınıza dikiliyorlar.

Burada belirtmeliyim ki dürüst çalışanlar elbette var, zaten dürüst çalışan bir firma ile sahtekar bir firmayı ayırt edebilirsiniz.

Dürüst firma ile sahtekar firmaların çalışma sitilleri farklıdır. Ama siz kimin dürüst kimin sahtekar olduğunu bazen kazıklandıktan sonra öğrenirsiniz…

Bu arada bende makalemi %100 seo uyumlu yazarak anahtar kelimemi “WordPress Tema” olarak ayarladım ki bunlarla anladıkları dilden mücadele edeyim.

Ayrıca belirtmeliyim ki; Google arama motoruna “WordPress Tema” yazdığınızda karşınıza her site sahtekar değildir, aşağıdaki maddeleri okuyunca bu konuyu daha iyi anlayacaksınız.

Her şey satana kadar…

Evet değerli dostlar yazımızın buraya kadar olan kısmında kirlenmemiş masum hayallerimizden, helal yoldan para kazanma ihtiyacımızdan ve de bu hayallerimizi baltalayan WordPress Tema Sahtekarları’nın varlıklarından bahsettik.

Yazının bundan sonraki kısmını ilgi ile okumanızı tavsiye ederim. Zira sahne sırası WordPress Tema Sahtekarları’nın…

Başta da belirttiğimiz gibi türlü cezbedici sloganlarla karşımıza çıkan WordPress Tema Sahtekarları, öncelikle kendilerine şık bir site tasarlamış ve içine de kodlarını kırdıkları, değiştirdikleri ve evrime uğrattıkları tüm site şablonlarını vitrinlerine yerleştirmiş bir şekilde sizi bekler.

Bazıları ise sizi kampanyalarla karşılayabilir, “ücretsiz hosting, haber botu ve yüzde yüz seo uyumlu site” gibi kampanyalar.

Masum temazede bunlara kanarak demo’sundan beğendiği en uygun temayı seçtikten sonra, aklındaki soruları sormak ve ödeme yapmak için iletişim numarasını aradığında, karşısına tatlı dilli bir müşteri temsilcisi çıkar.

Benzetmek gibi olmasın bunların telefon dolandırıcılarından hiç bir farkı yoktur. Tek fark telefon dolandırıcısı yakalanır ve bir ceza alır fakat bunlar yakalansa bile ceza almaz.

Neyse WordPress Tema Sahtekarı müşterinin her istediğine evet diyerek, bir kaçta referans göstererek ödemenizi alır. Hosting ve FTP şifrelerinizi alan temacı 20 dakka gibi kısa bir sürede sitenizi kurar elinize verir.

Siz icraata başladığınızda ise sitede bir çok şey istendiği gibi gitmez, menülerde, panellerde ve tamalarda hatalar başlar.

Eee kim yapacak bunları, tekrar temacı aranır fakat nafile, ya telefona çıkmaz yada burası satış bölümü, lütfen destek bölümüne mail atınız gibi şeyler söyler. Sanki 100 kişi çalışıyormuş gibi kurumsal bir hava verir kendine.

Genelde telefonda bir dakikada anlatacağınız ve izah edeceğiniz bir hatayı, sayfalar dolusu destek paneline yazarsınız fakat bir türlü çözüm bulamazsınız.

Cevaplar hep klasiktir;

*Kontrol ettik temamızda bir sorun yok, sunucunuzla iletişime geçin.

*FTP’niz hata veriyor.

*Admin şifrenizle ve kullanıcı adınızla tekrar girin düzelir.

*CSS hata veriyor temanızı güncelleyin.

*Bileşenlerde WordPress ten kaynaklanan bir hata var.

gibi gibi gibi…

Sonuç ??? Telefon irtibatı kesilir, sözüm ona destek biriminden fırça yemeler başlar, (çünkü sürekli sorgulayan ve meşgul eden kişi istenmeyen müşteridir) hosting ve temacı arasında gidip gelmeler yaşanır, sinirler gerilir ve bir kaç ağıza alınmayacak küfürler eşliğinde, umutlarla birlikte temada sanal çöplükte yerini almış olur.

Sonuç…; Hüsran ve aldatılmışlık…

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here