Parfümün önemi Tarihçesinden geçer

0
261

Parfümlerin tarihi yaklaşık 5000 yıl öncesine dayanıyor. Karşılaştığımız ilk parfüm şekli tütsü dür. Modern parfümlerin yaratıcısı olan ve parfüm tarihinde önemli olan Mısırlı rahipler, tanrılara sunduklarının kokusunu bastırmak için aromatik reçineler kullandılar. Yanan tütsünün tanrıları memnun ettiğine inanıyorlardı. Güneş tanrısı Ra’nın öbür dünyadan güvenle dönebilmesi için her gece mür, şarap ve ardıç gibi malzemeleri öğütürler. Kokular ve tanrılar arasındaki bağ önemli olduğu için firavunlar veya rahipler mis kokulu mezarlara gömüldü. Yunanlılar vücuda uygulanan ilk sıvı kokuyu keşfetti. Otları, reçineleri ve bitkileri öğüterek ve yağlarla karıştırarak günlük parfümler ürettiler. Damıtma işlemi ilk olarak Araplar tarafından geliştirildi. Böylelikle parfüm algısı yeni bir boyuta taşınmıştır.

Parfümün Kısa Tarihi - Oggito

Macar suyu nedir?

14. yüzyılda Macar suyunun önemi. Avrupa’da alkol bazlı ilk parfümdür. Ünlü Macar Kraliçesi Elizabeth von Ungar’a adanmıştır. Güzelliğini Macar suyundan aldığı düşünülen Kraliçe, 72 yaşındaki 25 yaşındaki Polonya kralından evlilik teklifi aldı. Macar suyu bugün hala üretilmektedir. 1370 yılında ilk alkollü parfüm olarak üretilen Macar suyu, parfümün gelişmesi için oldukça önemlidir.

Macar suyunun içeriği aşağıdaki gibidir:

1 limon veya portakal, 235 ml portakal çiçeği hidrolatı, 1 yemek kaşığı gliserin, 235 ml votka, Yarım çay kaşığı limon yağı, 2 çay kaşığı bergamot yağı, 1/8 çay kaşığı biberiye yağı, 2 yemek kaşığı taze nane (kuru nane kullanılıyorsa 1 yemek kaşığı), Sterilize kehribar, cam kavanoz veya şişe

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here