Anadolu Köy Tatili mi, 5 Yıldızlı Otel Tatili mi?

0
97

Bütün bir kış dönemi yoğun bir şekilde mesai harcayıp kar kış demeden çalışıyoruz. Hem bedenen hem de ruhen yoruluyoruz. Sinirlerimiz ve vücudumuz özellikle yaza doğru iyice yıpranıyor, bir değişiklik, bir mola, bulunduğumuz ortamdan kaçış arayışına girmeye başlıyoruz.

Son yıllarda halkımızın da büyük oranda tercih etmeye başladığı her şey dahil tatil otelleri büyük kampanyalarla yerli turisti de çekmeye başladılar. Bu oteller kendisini tercih eden müşterinin otel dışına tatil süresi boyunca hiç çıkmayıp genel olarak tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hizmetler sunmaktadır. Müşteri ülke gelir düzeyine göre 1 haftalık tatil köyleridönem için azımsanmayacak bir bedel ödemeyi kabul edip tatilde sınırsız yeme içme ve otel imkânlarından faydalanma amacı gütmektedir. Özellikle bayanlar veya eşlerini düşünen beyler en azından tatilde eşlerinin yemekle uğraşmasını istememekte ve her şey dahil otelleri tercih etmektedir. Havuz ve çocuk animasyonu gibi hizmetleri olan otellerde çocuklu ailelerin ercihlerinde belirleyici rol oynakmaktadır.

Yurdumuzun dört bir köşesi çok güzel eşsiz tabiat güzellikleri ile dolu iken bir otele kapanıp bu doğal ve kültürel güzellikleri görmemek, bu zenginliği yaşayamamak maalesef tercih edilebiliyor.

Anadolu köy tatilinin avantajları yok mu?

Köy tatilinin avantajlarının başında büyük şehirlerin karmaşası, ulaşım sıkıntısı, işlerimiz nedeniyle bir yıl boyunca göremediğimiz uzak yakın akrabalarımızı memleketimizde, köyümüzde bu kısa sürede görüp hal hatır sorup, büyüklerimizden de hayır dualarını alabiliyoruz. Yani dinimizde de önemli yeri olan sıla-i rahimi gerçekleştiriyoruz.

çatpınarAnadolu Köy tatilinde çocuklarımıza akrabalarımızı tanıtıp, ata kültürümüz ve topraklarımız hakkında bilgi aktarabiliyoruz. Mezarlıklarda bulunan vefat etmiş büyüklerimizi ziyaret edip mezar bakımlarını yapıp ruhumuzu da dinlendirebiliyoruz. Ayrıca daha fazla toprağa dokunarak topraktan gelen insanın hammaddesiyle deşarj olmasına kapı açıyoruz.

İmkanlar doğrultusunda herkesin dinlenme anlayışı farklıdır. Otel tatilinde, hiç tanımadığınız kişilerle yediğiniz önünüzde yemediğiniz arkanızda bir tatil dönemi geçirirken, memleket tatilinde Cenazenizde, düğününüzde ya da bir hastalık durumunda ilk yanınızda olacak kişilerle ata yadigarı topraklarda, kendi kültürünüzle buluşursunuz. Yaptığımız harcamalarla da Anadolu’da artık birçok yerde oranın bekçisi sayabileceğimiz esnaf’a da destek ve teşvik vermiş oluruz.

Kültürümüz, giyim kuşamlarıyla, örf ananeleriyle, yemekleriyle Dünya da çok önemli eşsiz bir yere sahiptir. Bu kültür altyapısı ile yüzyıllardır birlikte ayakta kaldık. Bunları sonraki nesillere aktarmak bizim sorumluluğumuzdur.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here