Çocuğunuzun rol modeli olmak

0
48

Çocuklar,hayatımızın en önemli varlıklarıdır.

Her, anne, baba kendi çocuğunu, diğer çocuklardan farklı tutar farklı sever, sayar. Bu tabi ki çok normaldir. Ebeveynler olarak çocuk yetiştirirken, çocuklarımızı kendi değer yargılarımıza ve kendi doğrularımıza göre yetiştiririz. Herkesin yetişme şekli aile yaşantısı farklıdır. Çocuklarda, anne babalarını hayatın her alanında gördükleri şekilde onları kendilerine rol modeli seçer. Yani sizin yaptığınız her duygu, hareket, olay, davranış biçiminiz çocuklar üzerinde iz bırakır, onların düşünce ve davranış biçimini şekillendirir.

Her yaptığınızı kopyalarlar

Aslında çocuk küçük yaşlardan itibaren yapılan bu her türlü davranış biçimini, kopyalar ve zihnine kaydeder. Çocuğun yaşı ilerlemeye başladıkça çocuk kendine ailenin diğer üyelerinden, amca dayı teyze hala vs gibi… kendine yakın hissettiğini de rol modeli olarak benimser. B u sebepten dolayı, çocuğun yaşının küçük olduğu yıllarda aile içindeki ebeveynlerin, davranış biçimi çok,çok önemlidir.

Çocuğunuzun rol modeli olmak

Eğer anne baba birbirlerine saygı ve sevgiyle yaklaşırsa, sabır ve şükran duygusunu, paylaşmayı , sorumluluk almayı, adalet duygusunu ve anlayışı birbirlerine gösterir ve yaparlarsa çocuklarda da bu duygular oluşur. Böyle bir ortamda yetişen çocuk sağlıklı bir birey olmaya meyillidir. Öncelikle eğitim aile içinde başlayacağı için, anne baba olumsuz davranışlarını düzeltmelidir. Çocuklarımızı hayata hazırlarken bu tür olumsuz yada olumlu davranışların onların kişilik yapılarını oluşturacağını unutmamak lazım.
Siz sizde olmayan bir davranışı nasıl beklersiniz çocuğunuzdan…

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here