Çocuk Sevgimiz

0
58

Burası Türkiye, çocuklarına özel bayram ilan eden tek ülke. Türkler çocuk sevgisi ve çocuklarına olan düşkünlüğü ile bilinirler. Toplum olarak çocuk severiz ve çocuklar hayatımızın merkezleridirler.

Türkiye’de çoçukların bir dediği iki edilmez ve aileler çoçukları için her türlü imkanı vermeye çalışırlar. Her şeyin en iyisi, en güzeli alınır. Maddi duruma aldırış edilmeden istekler yerine getirilir.

Ayrıca,  ne yemek isterse, ne zaman uyumak isterse gibi kaprisleride üzülmesin diye yapılır. Hatta ve hatta okula beraber giden ebeveynler okul çıkışına kadar beklemeye ve dersleride yapmaya kadar işi abartırlar. Üniversite çağına gelen gençlerimizin kendi kararlarını verme hakkı maalesef ki yok.

Bütün bunların sonucunda ise; Türk aileleri çocuklarına kıyamadığı veya çok sevdiği için diyelim, çocuk hiç bir zaman sorumluluk almayı öğrenemiyor. Kendi hatalı davranışının sonucunu da göremediği için, gerçek hayatla yüzleştiğinde sorunlarla nasıl başa çıkacağını bilemiyor.

Bir başka tarafta da; Türkiye’de çocuklara tecavüz ediliyor, zorla evlendiriliyor, hırsızlık yaptırılıyor, dilendiriliyor, uyuşturucuya alıştırılıyor.

Sokakta oyun oynama yaşında olan çocuklar, mendil satıyor, arabaların camlarını siliyor. 400 bin çocuk, çocuk işcisi olarak kötü şartlarda çalıştırılıyor. Türk- Kürt diye ayrım yapılır, terörist diye kurşunlanıyor, eyleme karıştı diye öldürülüyor.

Türk toplumu çocuk seviyor,

Bu nasıl bir sevgiyse… Biz sevmenin anlamını bilmiyoruz.  Çocuk sevgisi, karşılıksız duyulan sonsuz bir sevgi ve fedakarlıktır. En doğal en saf olan sevgidir.

Sevgimizi göstermenin en önemli yanı da çocuğumuza, kendini tanıması için olan en uygun ortamın hazırlanmasıdır. Kendi ayaklarının  üzerinde durmayı öğrenmesi için destek olmaktır. Çocuğumuz kendi ayaklarının üstünde durmayı öğrenirken de, ona her zaman yanında olduğumuzu hissettirmektir.

Öyleyse biz çocuk sevmiyoruz, ya da sevmesini bilmiyoruz. Çünkü ya fazlasıyla sahipleniyor, kişiliğinin gelişmesine engel oluyoruz, ya da tamamen sahipsiz bırakıyor zor duruma düşmesine sebep oluyoruz.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here