Hayatımızın içindeki dostlarımız hayvanlar

0
78

Bu dünyada yaşarken hayatımızın içindeki dostlarımızdır hayvanlar. Dünyanın sahibinin sadece insanlar olmadığını, dünyada yaşayan her canlınında yaşam hakkı olduğunu biliyoruz.

Herkesin yaşayan her canlıya sevgi ve saygı duyması gerekmektedir. Hayvanların insan yaşamında yeri ve önemi çok büyüktür. İnsanlar ilk çağlardan beri hayvanlarla iç içe yaşadılar ve her şekilde hayvanlardan faydalandılar.

Fakat sokakta yaşayan ve onları görmeye tahammül edemeyen, hatta onlara eziyet eden bir kısım insanların acımasızca tavırları günden güne bir sorun haline gelmektedir. Daha çok sokakta yaşayan kedi ve köpekler bundan etkilenmektedir. Sokak hayvanları sahipsizdirler. Soğuk kış günlerinde üşürler,  aç ve susuz beklerler.

Sokak hayvanlarının sorununun çözülmesi için 2004 yılında bir yasa cıktı, bu yasaya göre her belediye kendi sınırları içindeki hayvanları kısırlaştıracak, aşılarını yapacak. Barınaklarda gerekli ilgiyi gösterecek. Ama sorun nedense bir türlü halledilemiyor.

Bazı insanlar varki, bütün hayatlarını hayvanlara adamışlar. Onların her türlü sorunlarıyla ilgileniyorlar, sokaklarda yaşayanlara yemek ve su bırakıp onları besliyorlar. Ne mutludur ki hayvansever insanlarımız ellerinden geldiğince bu sorumluluğu alıyor. Fakat bu sadece hayvansever insanların değil, toplumunca bilinçlenip halletmemiz gereken bir sorumluluktur.

Ne mutlu hala böyle insanların olduğunu bilmek, BENİM HALA UMUDUM VAR.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here