Kanser tedavisinde ışgın mucizesi

0
156

ABD’de yapılan bir araştırmada, Anadolu’da yayla muzu olarak da bilinen ‘ışgın’ın kanser hücrelerinin gelişimini durdurduğu ortaya çıktı

Araştırmadan çıkan bu bulgu yeni bir kanser ilacının da habercisi. Uzmanlar, ışgından yapılmış kanser ilacının birkaç yıl içinde kanser tedavisinde kullanılabileceğini belirtiyor. Ancak her ne kadar deney sonuçları olumlu olsa da ışgının ilaca dönüştürülmesi için birçok yeni araştırma yapılması gerektiği belirtiliyor. Işgın hakkında bulunan keşif bilim dünyasında büyük bir heyecan yarattı.

İngiliz Daily Express gazetesinde “Işgın hayatınızı kurtarabilir ” başlığıyla yayımlanan haber dünya basınında büyük yankı buldu.

Kuzukulağıgiller familyasından olan ışgının Latince ismi Rheum ribes. Işgın Anadolu’da ışkın, olarak’ta bilinen bu sebzeye yetiştiği yöreye göre isimler de veriliyor. .

Tozlaşması rüzgârlarla olan ve kendi cinsinin diğer türleriyle melezlenebilen ışgın tıbbi bitkiler sınıfına girdiğinden farmakolojik araştırmalarda çok sık kullanılıyor. Çiğ olarak yenen, zeytinyağlı, yumurtalı yemeği ve reçeli de yapılan ışkın oldukça farklı tariflerde kullanılıyor. Ancak Türk botanik bilimciler bilinçsiz ve uygun olmayan yöntemlerle toplanan ışgın’ın Anadolu’da yok olma tehlikesi altında olduğu uyarısını yapıyor.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here